Úvod / Cava & Corpinnat

Cava & Corpinnat

Španělská šumivá vína pod označením Cava jsou všeobecně známá. V posledních letech se však můžeme setkat i s označením Corpinnat.
Co to přesně Corpinnat znamená a jaké jsou jeho hlavní odlišnosti od označení Cava?

 

CAVA

je šumivé víno pocházející z oblastí DO Cava, které se vyrábí tradiční šampaňskou metodou. Oblasti D.O. Cava můžete nalézt po celém Španělsku, nejedná se tedy pouze o jednu konkrétní oblast. D.O. Cava se nachází např v Katalánsku (Penedés), v provincii Valencia, Zaragoza, Rioja a další.

 

2-Region-Cava-Espana

 

CORPINNAT

Stejně jako pro Cavu, hlavním předpokladem Corpinnatu je výroba tohoto šumivého vína tradiční šampaňskou metodou (tedy stejnou metodou jako slavné Champagne).
Název vína Corpinnat ve volném překladu znaná „zrozen v srdci Penedes“. Víno musí opravdu pocházet z vymezené zóny, kterou je tradiční část D.O. Penedes.

Corpinnat je zároveň značkou sdružení vinařů (AVEC -Associació de Viticultors i Elaboradors Corpinnat),  kteří vyrábí vína stejného názvu, a je od roku 2017 uznanou privátní certifikací v rámci EU.

Corpinnat vlastně vznikl z frustrace. Je to výsledek nespokojenosti několika špičkových vinařů z Penedès, kteří s obavami začali sledovat, jakým směrem se produkce vín Cava vydává. Víno, které mělo dle původních zakladatelů zdejšího konsorcia výrobců postupně šlapat na paty Champagne a stát se kvalitativní konkurencí těch nejlepších šumivých vín světa, se díky obrovskému nárůstu produkce a tlaku na co nejnižší cenu spíše zařadilo po bok italského Prosecca.